وارد شوید ثبت نام

روتین پوستی صورت

mahsa_atashpanjehmahsa_atashpanjeh
102 بازدید
روتین پوستی

چرا مراقبت از پوست مهم است؟

با توجه به اینکه پوست یکی از اعضای مهم و حساس بدن هر فرد می‌باشد، مراقبت و نگهداری از آن اهمیت بسزایی دارد، زیرا بسیاری از مشکلات و امراض درونی هر فرد از طریق پوست صورت آشکار و نمایان می‌شود.

هدف از این کار پیدا کردن مشکلات پوستی هر فرد می‌باشد که برای رفع این مشکلات ابتدا باید جنس پوست را بشناسیم، سپس با توجه به تیپ پوستی خود، مراقبت ها و محصولات پوست خود را گزینش و مشکلات پوستی رفع شود که نتیجه آن پوستی جوان و شاداب است.

با توجه به ماشینی شدن زندگی در جهان امروز، پوست ما روزانه در معرض آلودگی های بسیار زیادی قرار می‌گیرد که بالطبع برای داشتن پوستی سالم و شاداب باید این آلودگی ها را از بین ببریم و انجام روتین پوستی باید در برنامه روزانه همگان قرار گیرد.

در نهایت می توان گفت: تنها دلیل داشتن پوستی زیبا و درخشان، عوامل ژنتیکی نمی‌باشد، بلکه مراقبت هایی که به صورت روتین انجام می‌گیرد، آب و هوا، هورمونها، رژیم غذایی و داروها نیز از عوامل موثر است.

روتین پوستی به کلیه کارها و اقداماتی گفته می‌شود که به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه در جهت داشتن پوستی شاداب، سالم و بدون چین و چروک و به منظور جلوگیری از پیری زودرس پوست انجام می‌شود. در نهایت می‌توان گفت روتین پوستی دارای سه مرحله کلی می‌باشد: پاکسازی، تنظیم PH پوست، هیدراته کردن سلولهای پوستی.

بطور کلی هدف از مراقبت های پوستی، نگهداشتن پوست صورت در بهترین حالت است.

نحوه تشخیص جنس پوست 

اگر بخواهیم جنس پوست را دسته بندی کنیم، بطور خلاصه ما دارای پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط، حساس و معمولی هستیم.

در ادامه مطلب می‌خواهیم به نحوه تشخیص جنس پوست بپردازیم، زیرا در صورتی که مرحله اول مراقبت های پوستی که تشخیص جنس و نوع آن می‌باشد، اشتباهی صورت بگیرد، بقیه مراحل نیز پیوسته به صورت اشتباه پیش می‌رود.

اگر بخواهیم به اهمیت مرحله نخست بپردازیم، همین کافیست که بدانیم اگر جنس پوست خود را اشتباه تشخیص دهیم (بطور مثال به اشتباه تشخیص دهیم جنس پوست ما چرب است در حالیکه با بررسی دقیق تر پی به مختلط بودن آن می بریم.) در مرحله بعدی از محصولات اشتباهی استفاده خواهیم کرد که در این صورت وضعیت پوست ما به جای بهتر شدن، پسرفت خواهد کرد.

برای تشخیص نوع جنس پوست مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید تا برای داشتن یک برنامه روتین مراقبتی پوستی آماده باشید. 

در مرحله نخست پوست صورت خود را از هر گونه آلودگی و مواد آرایشی پاک کنید. می‌توانید از پاک کننده های ملایم استفاده کنید.

در مرحله دوم پوست خود را با حوله نرم و لطیف پاک کنید. (فشاری به پوست وارد نکنید صرفا رطوبت آن را خشک کنید)

در مرحله سوم اجازه دهید پوستتان بصورت طبیعی به حالت قبلی و نرمال خود برگردد.

در نهایت بعد از یک ساعت به دقت به پوست خود نگاه کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید.

اگر پوست شما بدون هیچگونه تغییر و حالتی باشد، یعنی احساس خارش و یا چربی و خشکی نداشته باشید، دارای پوست معمولی هستید.

اگر پوست شما حالت کشیدگی و خارش به خود گرفته است و به مرور پوسته پوسته می‌شود، دارای پوستی خشک هستید.

اگر پوست شما در قسمت T (پیشانی، مابین دو ابرو، سطح روی بینی، چانه) چرب یا خشک باشد، شما دارای پوست مختلط هستید.

اگر پوست شما در ناحیه T دارای چربی باشد و براق باشد، دارای پوست چرب هستید.

در نهایت اگر پوستتان دچار قرمزی، خارش و التهاب شود، دارای پوستی حساس هستید.

در افراد زیر 20 سال چرب بودن پوست، در افراد 20 تا 30 سال مختلط بودن پوست و در افراد بالای 30 سال خشک بودن پوست مسئله عادی‌ای است، زیرا در سن زیر 20 سال غدد چربی افراد فعال است و در افراد بالای 30 سال پوست رطوبت خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. که شایان ذکر است، نکته گفته شده، قطعی و حتمی نیست.

1. پوست خشک

همانطور که در بالا گفته شده، پوست خشک بعد از شستشو حالت کشیدگی و خارش به خود می‌گیرد.

نکته بسیار مهمی که در این قسمت اهمیت زیادی دارد، تشخیص پوست خشک و دهیدراته می باشد. پوست خشک، به علت کمبود چربی رخ می‌دهد اما پوست دهیدراته به علت کمبود آب و مصرف پایین آب ایجاد می‌شود، که یک وضعیت موقت در وضعیت پوستی محسوب می‌شود. اما اگر بخواهیم علل اصلی خشکی پوست را مورد بررسی قرار دهیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. آب و هوای خشک 
 2. تنظیم نبودن تعادل هورمونی
 3. حمام آب گرم 
 4. داروهای مورد استفاده 
 5. بالا رفتن سن به مرور رمان 
 6. استفاده از تجهیزات گرمایشی با دمای بسیار بالا در فصول سرد
 7. عوامل ژنتیکی

نباید های افراد دارای پوست خشک

 1. عدم استفاده از محصولات دارای الکل و سولفات
 2. استفاده کمتر از آب داغ
 3. استفاده از دستگاه بخور (درصورتیکه در مناطق خشک زندگی می‌کنید.)

نکات تغذیه‌ای افراد دارای پوست چرب

در صورتی که تغذیه افراد مناسب نباشد و دچار کمبود ویتامین و… شوند، پوست فرد را دچار مشکل می‌کند. به همین دلیل پوست افراد گویای تمامی مشکلات درونی افراد است. کمبود بعضی از ویتامین ها باعث خشکی پوست و برهم خوردن PH پوست می‌شود. ویتامین های پیشنهادی برای افراد دارای پوست خشک سلنیوم، روی، ویتامین های A,C,D,E  می‌باشد که در مواد غذایی ذکر شده در پایین سرشار است:

 • ماهی
 • سیب زمینی 
 • خیار 
 • نارنگی 
 • جگر گاو
 • شیر سویا
 • شیر بادام

2. پوست چرب

در افراد دارای این نوع پوست، افراد دارای چربی و براقی زیادی را بر روی پوست خود مشاهده می‌کنند. در این بخش می‌خواهیم به عوامل مهم در ایجاد پوست چرب بپردازیم:

 1. عوامل ژنتیکی 
 2. تغییرات هورمونی
 3. خشک کردن بیش از اندازه پوست (در این حالت پوست مجبور به تولید بیشتر چربی می‌شود)
 4. آب و هوای مرطوب

نبایدهای افراد دارای پوست چرب

 1. عدم استفاده از محصولاتی مانند مرطوب کننده، پاک کننده و… بر پایه روغن
 2. عدم استفاده از محصولات دارای الکل و سولفات

نکات تغذیه‌ای افراد دارای پوست چرب

تغذیه یکی از مهمترین نکات داشتن بدنی سالم و سرحال است که پوست افراد نیز جدا از این مبحث نیست. زیرا پوست افراد نشان دهنده امراض و مشکلات درونی هر فرد است. افراد دارای پوست چرب بهتر است از خوردن غذاهای پرچرب اجتناب کنند زیرا باعث تولید بیش از حد سبوم (چربی طبیعی پوست و مو) می‌شود و افراد مستعد آکنه و جوش می‌شوند. مواد غذایی پیشنهادی برای افراد دارای پوست چرب عبارت است از:

 1. کلم بروکلی
 2. خیار 
 3. لیمو 
 4. نارگیل 
 5. موز 
روتین پوستی

3. پوست مختلط

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شده است؛ پوست های مختلط در ناحیه T دارای چربی و منافذ باز هستند. و مابقی مناطق حالت خشکی دارند. عوامل شایعی که باعث پدید آمدن پوست‌های مختلط می‌شود، عبارتند از:

1.  عوامل ژنتیکی

2. محصولات مورد استفاده که باعث عدم تنظیم PH پوست می‌شود.

نبایدهای افراد دارای پوست مختلط

 1. محصولات حاوی الکل 
 2. عدم استفاده از محصولات مخصوص پوست چرب و یا پوست خشک (بطور همزمان باید از هر دو دسته استفاده کرد.)

4. پوست معمولی

افراد دارای پوست معمولی، خشکی و چربی در حد معمولی را تجربه می‌کند و این دسته پوست به محصولات آرایشی و بهداشتی واکنشی نشان نمی‌دهند و PH پوست تنظیم است. افراد دارای پوست های معمولی بافت نرم و لطیفی دارند، منافذ ریز و بدون حساسیت دارند.

نبایدهای افراد دارای پوست معمولی

این افراد استفاده از محصولات جلوگیری از پیری زودرس را باید در برنامه های خود قرار دهند، زیرا این دسته از پوست ها علائم پیری را به سرعت از خود نشان می‌دهند.

5. پوست حساس

در نکات ذکر شده در بالا، افرادی که پوست حساسی دارند خارش و التهاب و قرمزی را بر پوست خود تجربه می‌کنند. پوست این افراد به محصولات آرایشی و بهداشتی واکنش نشان می‌دهند، بعد از اصلاح پوست دچار حساسیت می شوند و در گرما صورتشان برافروخته می‌شود. از علل بسیار مهم در ایجاد این دسته از پوست ها میتوان به عوامل زیر اشاره کرد:

 1. عوامل ژنتیکی
 2. تغییرات هورمونی
 3. شرایط آب و هوایی
 4. لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب

نبایدهای افراد دارای پوست حساس

این افراد نباید از محصولاتی که دارای عطر خاص، مواد شیمیایی و ترکیبات سنگین هستند، استفاده کنند. 

قبل از استفاده از محصولات جدید، بدون انجام تست 24 اقدام به استفاده از آن نکنند.

روتین مراقبتی پوستی

مراقبت و زدودن آلودگی ها از سطح پوست کاری است که همیشه باید انجام داد. بهتر است این عمل را در دو نوبت صبح و شب تکرار کرد.

1. روتین مراقبتی روزانه پوستی 

– پاکسازی پوست

اولین قدم در مرحله مراقبت پوستی هر شخصی، پاکسازی پوست باید باشد تا هرگونه آلودگی و چربی های اضافی را از  سطح پوست پاک کند. این مرحله باید با ملایمت انجام شود و محصولات پوستی متناسب با جنس پوست هر فرد انتخاب و استفاده شود.

– تونر

استفاده از تونر باعث می‌شود تمامی آلودگی ها و چربی های باقی مانده از مرحله قبل، حذف شوند. در این مرحله نیز باید تونری مناسب با پوست صورت شما استفاده گردد. اگر شما دارای پوست خشک هستید بهتر است تونر شما آبرسان و فاقد الکل باشد. محلول گلیسیرین یا اسید هیالورونیک باعث می‌شود خشکی و حساسیت پوست به مرور زمان رفع شود.

– سرم پوستی

سرم پوستی باید علاوه بر حالت درمانی، حالت محافظتی نیز داشته باشد. وجود آنتی اکسیدان هایی همانند ویتامین C در سرم های پوستی از اهمیت بسزایی برخوردار است. هدف سرم های پوستی محافظت از پوست در مقابل آلودگی ها و تابش مستقیم نور خورشید می‌باشد.

– کرم های دور چشم

برای پخش کردن کرم های دور چشم بهتر است به صورت ضربه‌ای و آرام این عمل را انجام دهید. برای این کار بهتر است از انگشت حلقه استفاده کنید.

– کرم های مرطوب کننده 

بعد از مراحل 1 تا 4 نوبت به مرحله استفاده از کرم های مرطوب کننده می‌رسد. در این مرحله متناسب با پوست تان باید مرطوب کننده خود را انتخاب کنید. اگر پوست خشکی دارید از مرطوب کننده های سنگین استفاده کنید که مانند سد دفاعی در برابر خشکی پوست عمل می‌کند. اما اگر پوست چرب یا نرمال دارید پیشنهاد ما استفاده از مرطوب کننده های سبک مانند لوسیون ها و یا ژل ها می‌باشد که خیلی سریع جذب شود. هدف از استفاده از مرطوب کننده ها، هیدراته کردن پوست شماست.

– ضدآفتاب

مهمترین مرحله تمامی این قدم ها استفاده از کرم های ضدآفتاب می‌باشد. ضد آفتاب هایی با SPF 30 به بالا آخرین مرحله از روتین مراقبتی روزانه هر فرد می‌باشد. اشعه ماورای بنفش که بیشترین آسیب پوستی را به هر فرد وارد می‌کند حتی از شیشه پنجره های نیز تاثیر خود را بر پوست هر فرد می‌گذارد. پس استفاده از ضدآفتاب در تمام ساعت روز اهمیت بسیاری دارد.

skin care malimoos33

2. روتین مراقبتی شبانه پوستی 

پوست به صورت عادی و طبیعی در شب به ترمیم خود می‌پردازد. به همین دلیل استفاده از ویتامین و مواد مغذی متناسب با پوست هر فرد در طول شب بهترین زمان می‌باشد. در روتین شبانه نیز تمامی مراحل روتین روزانه اما با کمی تفاوت انجام خواهد گرفت.

– پاکسازی پوست

برای پاک کردن تمامی آلودگی ها، مواد آرایشی و… موجود در پوست صورت بهتر است از همان پاک کننده پوست در روتین روزانه استفاده کنید تا یک الگوی ثابتی را تکرار کنید. در این مرحله در استفاده از مواد پاک کننده در اطراف چشم، لبها و نواحی حساس دقت کنید.

– تونر

استفاده از تونر ها با همان روتین روزانه را باید تکرار کرد.

– سرم E ماده درمانی

 از سرم های پوستی برای درمان بعضی مشکلات پوستی بهتر است، بصورت متناوب استفاده کرد.

– کرم دور چشم

بهتر است از همان روتین روزانه در استفاده از کرم دور چشم بهره برد.

– مرطوب کننده

همانطور که گفته شد استفاده از مرطوب کننده مانند یک سد دفاعی در برابر خشکی پوست عمل می‌کند.

– روغن های پوستی

استفاده از روغن های پوستی برای افرادی که دارای پوست بسیار خشکی هستند بسیار کمک کننده است. استفاده از روغن های پوستی برای تامین مواد مغذی پوست در مرحله آخر روتین انجام می‌گیرد، به شرطی که تمامی مواد مراحل قبل جذب شوند.

فروشگاه اینترنتی مالیموس

شما می‌توانید برای خرید تمامی محصولات بهداشتی خود به وبسایت مالیموس مراجعه کنید و پس از انتخاب محصولات مورد نیاز خود اقدام به ثبت سفارش کنید. مالیموس ارائه دهنده تمامی محصولات بهداشتی و نماینده محصولات بایفاس در ایران است. با مالیموس می‌توانید محصولات خود را به مناسب ترین قیمت و با کیفیت عالی خرید کنید.

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت